Strona główna > Porady > Konsekwencje nieszczelności w warstwie ocieplenia

Konsekwencje nieszczelności w warstwie ocieplenia

24 czerwca 2023

Wszelkie nieszczelności w warstwie ocieplenia stanowią niezwykle podatny grunt na działanie różnych czynników, niszczących materiały izolacyjne na poziomie strukturalnym. W efekcie, warstwa izolacyjna traci swe właściwości i staje się niewydajna, przez co w budynku dochodzi do sporych strat ciepła, sięgających nawet 30%. Konsekwencje są rujnujące nie tylko dla domowego budżetu, który pochłania większe zużycie energii cieplnej, ale również dla środowiska naturalnego - w postaci większej emisji gazów cieplarnianych.

Prowadzenie prac termoizolacyjnych wymaga od ekipy montażowej dużego doświadczenia i sporej wiedzy. Efekt termomodernizacji zależy również od jakości użytego styropianu czy wełny mineralnej w warstwie ocieplenia, a także izolacyjności samych materiałów budowlanych w odniesieniu do zastosowanej technologii ocieplania, jednak nawet najbardziej jakościowe materiały termoizolacyjne o najlepszych parametrach cieplnych nie są w stanie zapewnić oczekiwanych rezultatów, jeśli na etapie wykonawstwa zostaną popełnione błędy. Termomodernizacja to niezwykle wymagający proces, którego trudność jest zależna od bryły budynku - im prostsza bryła, tym łatwiej uniknąć nieszczelności. Z tego względu, najbardziej narażone na wyższy współczynnik przenikania ciepła, czyli powstawanie mostków termicznych, są strefy wokół otworów okiennych i drzwiowych, w których zostaje przerwana ciągłość warstwy ocieplenia. Jakie symptomy powinny nas szczególnie zaniepokoić?

Wyższe rachunki za ogrzewanie

Wzrost rachunków za ogrzewanie to najczęstszy objaw nieszczelnej izolacji termicznej.  Większe zapotrzebowanie na energię grzewczą jest spowodowane zwiększonym odpływem ciepła przez mostki termiczne, które mogą być przyczyną utraty ⅓ całej energii cieplnej. Najczęściej powstają one w miejscu montażu okien i drzwi, co jest spowodowane niedostateczną izolacją strefy styku wybranej stolarki z powierzchnią muru. W celu ich zlokalizowania, można wykorzystać specjalny elektroniczny termometr, zwany pirometrem, do zbadania temperatury powierzchniowej ścian, stropów czy skosów poddasza. bardziej wyspecjalizowanym urządzeniem jest kamera termowizyjna, która rejestruje promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu podczerwieni. 

Bardziej szczegółowo o mostkach termicznych pisaliśmy tutaj.

Zawilgocenie ścian i pleśń

Deszcz, śnieg, woda z gruntu to potencjalne źródła zawilgocenia ścian budynku. Systematyczny kontakt wilgoci z niedbale wykonaną warstwą ocieplenia działa degradująco na materiały ociepleniowe, powodując naruszenie ich struktury i utratę przez nie podstawowych właściwości, co obniża ich izolacyjność. Wilgotne środowisko z kolei sprzyja powstawaniu ognisk pleśni i grzybów na warstwie ocieplenia, które dość szybko rozprzestrzeniają się na całej jej powierzchni i przenikają do najgłębszych struktur, w dalszej kolejności wchodząc w mury budynku i zagrażając zdrowiu jego domowników. Pamiętajmy, że długotrwały kontakt z zarodnikami pleśni może narazić na powstawanie problemów z oddychaniem oraz rozwój nowotworów.

Uszkodzenia mechaniczne

Za powstałe uszkodzenia mechaniczne w warstwie ocieplenia najczęściej odpowiedzialne są niektóre gatunki zwierząt, żerujące zwykle na poddaszach domostw. Są to przede wszystkim myszy i szczury, kuny, łasice czy nietoperze. Ciepły kąt w naszych domach zimową porą jest dla nich nie tylko schronieniem przed niskimi temperaturami, ale i miejscem do bytowania i rozmnażania. Uszkodzona przez szkodniki izolacja ze styropianu czy wełny mineralnej staje się mniej wydajna i traci swoje właściwości, tworząc potencjalne źródło ucieczki ciepła z budynku.

Różnice temperatur w pomieszczeniach

Izolacja termiczna jest zabezpieczeniem wnętrza budynku przed niekontrolowaną ucieczką ciepła w okresie grzewczym oraz przenikaniu gorącego powietrza w czasie upałów. Duże różnice temperatur w poszczególnych pomieszczeniach w jednym budynku powinny obudzić czujność i wymagają działania w celu ustalenia i wyeliminowania problemu. Oczywiście, w zależności od przeznaczenia pomieszczenia, temperatury w różnych pokojach mogą się nieco różnić, jednak te wahania nie powinny przekraczać 8°C. Zbyt niskie lub zbyt wysokie temperatury powodują powstawanie niewłaściwego mikroklimatu w budynku.