12 pazdziernika 2023
Styropian jest lekkim i łatwym w montażu materiałem termoizolacyjnym, odznaczającym się bardzo wysoką wytrzymałością i doskonałą izolacyjnością cieplną. To właśnie parametry techniczne stoją za dużą popularnością materiału, będącego od dziesięcioleci jednym z najczęściej wybieranych izolatorów do ocieplania budynków. Pomimo dużej popularności styropianu, narosło też wokół niego kilka mitów, które w tym artykule postaramy się obalić.
Oddychanie ścian to potoczna nazwa skomplikowanego procesu dyfuzyjnego transportu pary wodnej przez przegrodę budowlaną. Zjawisko to umożliwia usuwanie nadmiernej wilgoci z wnętrza budynku i zapobiega rozwojowi pleśni oraz grzybów na ścianach. Za efektywny przebieg tego procesu odpowiada przede wszystkim sprawna wentylacja. To właśnie od jej efektywności zależy właściwy poziom wilgotności względnej w pomieszczeniu, a udział ścian w emisji pary wodnej na zewnątrz jest pod tym względem znikomy. Podstawową funkcją warstwy ocieplenia jest natomiast ochrona budynku przed utratą ciepła. Jeśli zauważymy w szczelnie ocieplonym domu skraplanie się pary wodnej na oknach czy powstawanie ognisk pleśni, sprawdźmy przede wszystkim sprawność wentylacji, a także szczelność okien oraz stan urządzeń wymiany powietrza.
Fakt: rodzaj zastosowanego materiału termoizolacyjnego nie ma wpływu na emisję pary wodnej na zewnątrz.
We wszystkich niezależnych badaniach nad wytrzymałością i trwałością styropianu materiał ten uzyskuje najwyższe noty. Ze względu na swoje przeznaczenie, płyty styropianowe są poddawane nieraz skrajnym warunkom pogodowym i negatywnym procesom zewnętrznym, jednak skład i unikalny proces tworzenia materiału są gwarancją długiej żywotności. Faktycznie, styropian nie starzeje się i nie niszczeje pod wpływem różnych czynników zewnętrznych, szczególnie wilgoci, zachowując wszystkie swoje właściwości i parametry cieplne przez cały okres technicznej żywotności budynku. Ewentualne zmiany na powierzchni styropianu mogą wynikać wyłącznie z błędów montażowych czy niewłaściwie przeprowadzonych prac zabezpieczających. W celu uniknięcia jakichkolwiek błędów przy układaniu płyt styropianowych, producenci najczęściej stosują specjalne oznaczenia wskazujące właściwe miejsca klejenia płyt. Takie oznakowania znajdziemy np. na styropianie Knauf Therm - Expert Hydro F 100 0,035 czy Kabex - Fasada λ 40. Uniknięcie zbytnich naprężeń zapobiega z kolei powstawaniu nieestetycznych pęknięć w warstwie tynku, przez które może przedostawać się wilgoć sprzyjająca powstaniu idealnego środowiska dla pleśni i grzybów.
Fakt: odpowiednio zabezpieczony styropian jest materiałem odpornym na czynniki zewnętrzne.
Pomimo tego, że styropian nie jest materiałem niepalnym, tak jak wełna mineralna, ale ognioodpornym, zachowuje bardzo wysoką odporność na wysokie temperatury. Do ocieplania budynków używany jest styropian samogasnący o klasie reakcji na ogień E, gwarantującej bezpieczeństwo użytkowania tego materiału. W praktyce, styropian nie ulega samozapaleniu w kontakcie z iskrą ognia lub niedopałkiem, zaś pod wpływem kontaktu z bezpośrednim źródłem ognia topi się i zwęgla, dzięki czemu całkowicie spełnia obowiązujące wymagania przeciwpożarowe.
Fakt: styropian jest materiałem całkowicie bezpiecznym w trakcie montażu i w użytkowaniu.