Strona główna > Porady > Ocieplanie budynku od wewnątrz – zakres prac

Ocieplanie budynku od wewnątrz – zakres prac

16 maja 2020

ocieplenie budynku rusztowanieOcieplanie to zakres prac najczęściej wykonywanych na zewnętrznych ścianach budynku. W celu zmniejszenia utraty energii na ogrzanie budynku, przeprowadza się jego termomodernizację, polegającą na dociepleniu ścian oraz stropów, a dodatkowo wymianę starych nieszczelnych okien i niewydajnych systemów grzewczych. W szczególnych przypadkach ocieplenie budynku od zewnątrz jest niemożliwe albo bardzo kłopotliwe i wówczas ociepla się wyłącznie ściany wewnętrzne.

Kiedy ocieplenie od wewnątrz jest jedynym rozwiązaniem?

Najczęstszą metodą ocieplenia budynku jest ocieplenie od zewnątrz. Charakteryzuje się ona dużą skutecznością, pozwala wyeliminować wszelkie mostki termiczne, czyli główne źródło ucieczki ciepła. Niestety, termoizolacja budynku od zewnątrz nie jest możliwa w każdym przypadku. Dotyczy to przede wszystkim zabytkowych obiektów, objętych ochroną konserwatora zabytków, lub budynków, w których chcemy zachować charakterystyczną ozdobną elewację - z kamienia, klinkieru. Innym powodem podjęcia prac ociepleniowych od wewnątrz mogą być niewystarczające środki na inwestycję, czy zły stan techniczny elewacji budynku, a także problematyczne usytuowanie budynku (np. budynek położony w granicy działki lub posiadający wspólną ścianę z nieogrzewanymi pomieszczeniami).

Minusy ocieplania od wewnątrz

Niestety, ocieplanie budynku od wewnątrz ma wiele wad i należy je przeprowadzać wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, gdy wykluczone jest ocieplanie od zewnętrznej strony. Efektem termoizolacji od wewnątrz jest odcięcie wnętrza od zimnych ścian zewnętrznych, co z kolei skutkuje brakiem możliwości akumulacji ciepła w przegrodach oraz wzrostem wrażliwości ścian na zmiany pogodowe, zwłaszcza na wilgoć. Materiały konstrukcyjne w okresie letnim nagrzewają się powyżej temperatury otoczenia, natomiast w okresie zimowym zgromadzona w nich woda może zamarzać.

Zalecane materiały do ocieplania od wewnątrz

Wybór materiałów ociepleniowych należy do fachowców, którzy uzależniają go od założeń zawartych w profesjonalnym projekcie termomodernizacyjnym. Bardzo istotna dla dobrych rezultatów prac ociepleniowych jest specjalistyczna analiza cieplno-wilgotnościowa elewacji, co jest szczególnie ważne w przypadku starych budynków, bardzo narażonych na wykraplanie się pary wodnej.

Do ociepleń budynku od wewnątrz z powodzeniem stosuje się wełnę mineralną, charakteryzującą się wysokim współczynnikiem paro przepuszczalności. W innych okolicznościach używa się również styropian lub mineralne płyty izolacyjne z lekkiego betonu komórkowego, który zapewnia równie dobrą przepuszczalność pary wodnej. Zastosowanie płyt izolacyjnych daje możliwość przeprowadzenia prac szybko i skutecznie, ponieważ ich układanie odbywa się bez ingerencji w fasadę. To bezpieczny i trwały materiał, zapewniający komfort użytkowania oraz korzystny mikroklimat wewnątrz budynku.

Inna możliwość ocieplania od wewnątrz to nakładanie farby ceramicznej, tzw farby termoizolacyjnej, której główna funkcja to odbijanie ciepła, co w efekcie wpływa na  zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło wewnątrz obiektu. Są one łatwe w stosowaniu i trwałe, pomagają zapewnić wysoką skuteczność termiczną. Dodatkowo, ograniczają powstawanie pleśni i grzybów i charakteryzują się niepalnością.

Masy aerożelowe to kolejny sposób na ocieplenie od wewnątrz. Można nimi pokrywać ściany, sufity oraz podłogi. Cechuje je duża elastyczność, dzięki czemu można uzyskać gładką powierzchnię. Są łatwe w nakładaniu, a także niepalne i przyjazne dla środowiska. Cechuje je duży opór cieplny, co sprawia że odbijają promienie cieplne od wewnątrz budynku. W efekcie, pomieszczenie szybciej się nagrzewa i zdecydowanie dłużej utrzymuje komfortową temperaturę na stałym poziomie.