Strona główna > Porady > Ocieplenie budynku a pora roku

Ocieplenie budynku a pora roku

28 pazdziernika 2020

Ocieplenie domu to bardzo opłacalna decyzja w dłuższej perspektywie. Izolacja cieplna wykonana według najlepszych technologii, pozwala obniżyć zużycie energii grzewczej nawet o 15%. Ten niezwykle ważny etap budowy należy jednak przeprowadzić w ściśle określonych warunkach, a termin rozpoczęcia prac uzależnić od kilku istotnych czynników, do których z pewnością należy odpowiednia pora roku.

Prace termomodernizacyjne zimą

Niskie temperatury powietrza, a nawet mróz, to bardzo niesprzyjające warunki dla rozpoczęcia i prowadzenia prac termomodernizacyjnych. Istnieje bardzo duże ryzyko niepowodzenia inwestycji, gdy prace prowadzone są w typowych warunkach dla pory zimowej - w deszczu lub śniegu, przy silnym wietrze i dużej wilgotności powietrza. Jeśli ocieplenie wykonywane przy ujemnych wartościach temperatury, może dochodzić do zamarzania wody używanej do rozrabianiu niektórych produktów stosowanych w czasie ocieplania budynku, a w efekcie prowadzi to do zniszczenia materiału izolacyjnego (np. styropianu) i jego odpadania. Bardzo zdradliwe mogą być również dodatnie temperatury w ciągu dnia w porze zimowej, po których w nocy mogą następować przymrozki. W celu wyeliminowania ryzyka, nie należy w ogóle rozpoczynać prac ociepleniowych późną jesienią oraz zimą, ale zaplanować ich rozpoczęcie na wiosnę.

Prace termomodernizacyjne latem

Zaleca się rozpoczęcie termomodernizacji wiosną lub na początku lata, jednak w temperaturze powietrza nie wyższej niż 25 stopni C. Zbyt wysokie wartości temperatury są tak samo niekorzystne, jak i zbyt niskie. Proces wiązania materiałów może zostać zakłócony przez przyśpieszone odparowywanie wody, użytej do rozrabiania. W efekcie takiej reakcji najczęściej dochodzi do zmian podstawowych parametrów materiału, wskazujących na jego trwałość, m.in. wytrzymałość, nasiąkliwość, czy stopień przyczepności do podłoża.

Najważniejsze zasady dot. prac z termoizolacją

Przystępując do prac związanych z termomodernizacją budynku, pamiętaj o właściwym przygotowaniu podłoża. Rozpoczęcie prac należy uzależnić od etapu budowy, pory roku oraz panujących warunków atmosferycznych. Zaleca się ocieplenie budynku przeprowadzić wiosną lub jesienią ze względu na optymalne wówczas warunki, temperatura powietrza jednak nie powinna przekraczać 25 stopni C i nie może być powinna być niższa niż 5 stopni C. Przechodząc do etapu termomodernizacji, należy odpowiednio zabezpieczyć powierzchnię pod izolację za pomocą specjalnych siatek osłonowych.