Strona główna > Porady > Rodzaj stropu a jego izolacja akustyczna

Rodzaj stropu a jego izolacja akustyczna

31 marca 2023

Wygłuszenie dźwięków powstających na wyższych kondygnacjach jest szczególnie ważne w przypadku domów wielorodzinnych i równie ważne w pozostałych budynkach. Odpowiednią ochronę przed rozchodzeniem się hałasu zapewnia właściwa izolacja akustyczna stropu, której sposób wykonania zależy przede wszystkim od budowy konkretnej przegrody poziomej, w tym zastosowanej technologii i użytych materiałów.

Strop żelbetowy monolityczny

Odpowiednio wykonana warstwa izolacji akustycznej gwarantuje efektywne tłumienie różnego rodzaju dźwięków, co z kolei wpływa bezpośrednio na komfort domowników. W przypadku stropu żelbetowego monolitycznego, najczęściej wykonuje się tak zwaną podłogę pływającą. To bardzo popularne rozwiązanie, które ma za zadanie podnieść poziom izolacyjności stropu od dźwięków uderzeniowych przez oddylatowanie płyty dociskowej od stropu i ścian oraz wykończenie szczelin elastycznym materiałem, na przykład paskami styropianu. Na żelbetowej płycie układa się wcześniej wybrany materiał izolacyjny, wełnę mineralną lub styropian, a w celu zabezpieczenia przed wilgocią - również folię budowlaną.

Strop drewniany

Strop drewniany znajduje zastosowanie zarówno w domach szkieletowych, jak i murowanych. Jest on wielokrotnie lżejszy od stropów betonowych i odznacza się łatwiejszym wykonaniem, jednak wymaga wykonania grubej izolacji akustycznej. W celu wyciszenia tego rodzaju stropu, stosuje się najczęściej jedno z dwóch najpopularniejszych rozwiązań. Pierwsza możliwość polega na wykonaniu podłogi na legarach, ułożonych poprzecznie do belek nośnych, i rozmieszczeniu elastycznych podkładek między belkami konstrukcyjnymi a legarami, co zapobiega przenoszeniu drgań z poziomu podłogi na strop. Dodatkowo, szczeliny powstałe między legarami wypełnia się za pomocą płyt z wełny mineralnej i zabezpiecza się przed wilgocią przez wyłożenie folii budowlanej.

W przypadku stropu drewnianego równie dobrze sprawdza się warstwa podłogi pływającej. Do wykonania izolacji możemy wówczas zastosować zarówno wełnę mineralną, jak i styropian, w każdym przypadku pamiętając o właściwym zabezpieczeniu przed wilgocią, wykonaniu dylatacji pomiędzy wylewką a elementami konstrukcyjnymi, a także o wypełnieniu szczelin za pomocą elastycznego materiału.

Strop gęstożebrowy

Strop gęstożebrowy charakteryzuje się dużą grubością. Jego konstrukcja jest złożona z pustaków, układanych na belkach stropowych, i ma przynajmniej 21 cm wysokości. Do tego należy jeszcze doliczyć kilkucentymetrową warstwę nadbetonu, w efekcie czego całkowita warstwa stropu może wynosić nawet około 34 cm grubości. Cała konstrukcja jest mimo to bardzo lekka, ponieważ wnętrze pustaków niczym się nie wypełnia, przez co cały strop działa na zasadzie pudła rezonansowego. To wszystko sprawia, że strop gęstożebrowy świetnie przenosi dźwięki uderzeniowe i powietrzne, choć mimo to wymaga wykonania izolacji akustycznej. Najczęściej stosuje się wyciszenie za pomocą podłogi pływającej, podobnie jak w przypadku stropów monolitycznych.