Strona główna > Porady > Montaż kominka wentylacyjnego a termomodernizacja

Montaż kominka wentylacyjnego a termomodernizacja

12 wrzesnia 2021

Odpowiednia klimatyzacja w budynku to kluczowe zadanie dla inwestora. W pomieszczeniach, w których powietrze jest w obiegu zamkniętym, tworzy się bardzo niekorzystny mikroklimat, który wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Obecnie, gdy ściany budynków są pokryte warstwą ocieplenia, a otwory okienne i drzwiowe są dobrze uszczelnione, kwestia sprawnej wentylacji nabiera szczególnego znaczenia.

Rola sprawnej wentylacji w budynku

Dla zdrowia i komfortu życia domowników właściwa wymiana powietrza ma ogromne znaczenie. Jej podstawowa funkcja to ochrona budynków przed negatywnym wpływem nadmiernej wilgoci. Brak sprawnie działającej wentylacji jest przyczyną niekomfortowych temperatur w pomieszczeniach i powstawania zaduchu, wskutek czego w okresie zimowym zachodzi potrzeba przymusowego wietrzenia i nadmiernej wymiany powietrza. Powoduje to z kolei niekontrolowaną ucieczkę ciepła z wnętrza budynku, będącą główną przyczyną, dla której decydujemy się na docieplenie budynku

Wentylacja i termomodernizacja to dwie bardzo spójne kwestie w budownictwie energooszczędnym, które nawzajem się uzupełniają i dopełniają. Bez dobrej wentylacji, ocieplanie budynku mija się z celem. Jeśli decydując się na termomodernizację mamy na celu polepszenie efektywności budynku i mikroklimatu w jego pomieszczeniach, to rola wentylacji w tym założeniu jest nie do przecenienia.

Kominek wentylacyjny - co to takiego?

Obok kominka odpowietrzającego pełni w budynku bardzo ważną funkcję, wentylację pomieszczeń. Ich montaż należy zaplanować na etapie instalacji pokrycia dachowego.  

Kominek wentylacyjny jest bardzo ważną częścią całego systemu wentylacyjnego. Montowany na dachu budynku, zapewnia sprawną cyrkulację powietrza w jego pomieszczeniach i odprowadzenie nadmiaru pary wodnej powstającej w jego wnętrzu. Im bardziej szczelne i zamknięte pomieszczenia, tym bardziej zawilgocone pomieszczenia i tym częstsze zjawisko skraplania się wilgoci i jej osadzania się na ścianach wewnętrznych.

Kominek wentylacyjny - rodzaje i parametry

Kominki wentylacyjne dają początek i koniec wentylacji nawiewno-wywiewnej. Ze względu na przeznaczenie i budowę, możemy wyróżnić kilka rodzajów kominków wentylacyjnych:

  • odprowadzające parę wodną z połaci dachu, które umieszcza się pomiędzy warstwami;
  • odpowietrzające, przeznaczone do pionów kanalizacyjnych;
  • nawiewne, które doprowadzają świeże powietrze do wnętrza budynku;
  • wyciągowe, które odpowiadają za odprowadzanie powietrza z budynku na zewnątrz.

Niezależnie od rodzaju kominku wentylacyjnego, dla wydajnej wentylacji, jego średnica powinna wynosić co najmniej 150 mm. Różnice między poszczególnymi rodzajami wynikają nie tylko z funkcjonalności, ale również z przeznaczenia na konkretny rodzaj poszycia dachu. Dobór właściwego kominka wentylacyjnego odpowiedniego do danego poszycia dachu nie jest skomplikowany, szczególnie że wiele z nich ma podstawę w kształcie dachówki. Wybierając kominek wentylacyjny, należy też zwrócić uwagę na materiał, z którego został wykonany. Zwykle jest to barwiony polipropylen, charakteryzujący się dużą odpornością na ewentualne zarysowania czy uszkodzenia mechaniczne, a także na promienie UV.