11 stycznia 2022
Ocieplenie fundamentów ma kluczowe znaczenie dla zminimalizowania energochłonności budynku. W razie pominięcia tego etapu prac termoizolacyjnych, ciepło z wnętrza budynku będzie miało ułatwioną drogę ucieczki przez nieizolowany mur fundamentowy do gruntu. Jak poprawnie ocieplić ściany fundamentowe i czym kierować się przy wyborze materiałów izolacyjnych?
Nieocieplony budynek narażony jest na wychłodzenie najbardziej w sezonie zimowym, gdy ciepłe powietrze z jego wnętrza przedostaje się wzdłuż konstrukcji ścian do niższych kondygnacji, uciekając do gruntu przez nieizolowany mur fundamentowy. W miejscu styku ścian z podłogą na gruncie dochodzi do największego wychłodzenia na skutek czego na ich powierzchni skrapla się para wodna i powstają widoczne gołym okiem zawilgocenia, będące doskonałym środowiskiem dla rozwoju pleśni i grzybów. Tylko profesjonalne ocieplenie fundamentu i ścian stanowi najlepszy sposób na zapobieganie ucieczce ciepła z wnętrza budynku i zawilgoceniu jego ścian.
Do izolacji fundamentów powinno się używać wyłącznie materiałów izolacyjnych o jak najwyższej hydrofobowości, na przykład styropian Kabex - Dach Podłoga EPS 80 ƛ 37, charakteryzujący się obniżoną nasiąkliwością. Dzięki takim właściwościom, izolacja będzie odporna na podsiąkanie wody gruntowej i zawilgocenie. Równie istotną kwestią jest używanie właściwego kleju do styropianu. Do mocowania płyt styropianowych zaleca się stosowanie kleju poliuretanowego, który nie tylko szybko wiąże, ale jest też bezpieczny dla wszystkich warstw izolacyjnych, ponieważ nie zawiera rozpuszczalników. Najlepszym rozwiązaniem są kleje systemowe, polecane przez producenta do konkretnego zastosowania. Izolacja powinna być układana do wysokości ław fundamentów, a w przypadku budynków podpiwniczonych - należy również pamiętać o ociepleniu zarówno ścian, jak i stropu piwnicy.
Ściany fundamentów zaleca się ocieplać zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Jeśli jednak mamy do wyboru wyłącznie jedną ze stron ścian fundamentów, najlepiej zdecydować się na ocieplenie od zewnątrz, ze względu na większe wahania temperatury. Większa różnica temperatur na powierzchni ścian zewnętrznych generuje wyższy przepływ ciepła, co oznacza znacznie większą ucieczkę ciepła z budynku.
Do ocieplania fundamentów należy wybierać materiały o najlepszych parametrach termicznych. Z tego względu, najczęściej wybieranym produktem jest styropian EPS, którego współczynnik przewodzenia ciepła utrzymuje się na stałym poziomie, mieszcząc się w przedziale 0,030 - 0,042 W/(mK). Dobrym rozwiązaniem będzie również zastosowanie styropianu grafitowego, którego lambda wynosi tylko 0,031 W/(mK), co zapewnia znacznie lepsze efekty izolacji termicznej przy dużo mniejszej grubości ocieplenia. Większą wytrzymałość i odporność na czynniki zewnętrzne wykazuje zaś styropian XPS, czyli styrodur. Dodatkowo, odznacza się niższym współczynnikiem przewodzenia ciepła i jest produktem ekologicznym. Do jego produkcji nie stosuje się szkodliwych freonów, natomiast proces spieniania płyt opiera się na bazie dwutlenku węgla.