Strona główna > Porady > Styropian grafitowy - kiedy się opłaca?

Styropian grafitowy - kiedy się opłaca?

09 maja 2023

Na pierwszy rzut oka styropian grafitowy różni się od tradycyjnego styropianu białego wyłącznie kolorem. Jego charakterystyczny szary odcień jest efektem dodatku grafitu podczas produkcji, surowca który umożliwia obniżenie wartości współczynnika przewodzenia ciepła lambda. Nie zawsze jednak konieczne jest zastosowanie tak wzbogaconego materiału, najczęściej bowiem warstwa izolacyjna z białego styropianu daje w pełni satysfakcjonujące rezultaty cieplne.

Struktura i właściwości styropianu grafitowego

Styropian to jeden z najczęściej używanych materiałów do ocieplania budynku. Jego skład nie wywiera negatywnego wpływu na zdrowie człowieka, dzięki czemu zarówno montaż, jak i użytkowanie są całkowicie bezpieczne. Zużyty materiał lub jego ścinki podlegają recyklingowi, a co najważniejsze charakteryzuje go niski współczynnik przewodzenia ciepła, co przekłada się na realne korzyści dla inwestora. Dodatkowo, w przypadku styropianu grafitowego, wartość współczynnika przewodzenia ciepła została obniżona nawet do 0,030  - 0,033 W/(mK). Mimo, że taki wynik nie przekłada się w sposób znaczący na skuteczność izolacji, to pozwala zredukować grubość warstwy ocieplenia w porównaniu ze styropianem białym, co jest szczególnie ważne, gdy zależy nam na maksymalnym zaoszczędzeniu powierzchni.

Styropian grafitowy jest końcowym produktem skomplikowanego procesu spieniania z wykorzystaniem pary wodnej i granulek polistyrenu wraz z uszlachetniającym dodatkiem w postaci grafitu. Taka struktura odpowiada za bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i - jak już wspomnieliśmy - niższy współczynnik lambda. Największą zaletą styropianu grafitowego jest z pewnością cieńsza warstwa izolacyjna, a co za tym idzie - większe możliwości aranżacyjne, np płytsze osadzenie okien.

Kiedy warto wybrać styropian grafitowy?

Porównując oba rodzaje styropianu, całkowity koszt termomodernizacji - niezależnie od zastosowanego materiału - będzie zbliżony. Oczywiście, bazując wyłącznie na cenie zakupu materiałów, styropian biały stanowi korzystniejszą propozycję, jednak decydując się na warstwę ze styropianu grafitowego zużyjemy mniej materiału (cieńsza warstwa) i użyjemy krótszych i nieco tańszych kołków. Należy przy tym pamiętać o specyficznych właściwościach styropianu grafitowego i wymaganiach co do jego montażu czy składowania. Ciemna barwa sprawia, że chłonie on więcej promieniowania słonecznego i bardziej się nagrzewa, dlatego nie powinno się wystawiać płyt styropianowych na bezpośrednie działanie słońca, nawet jeśli są zapakowane w foliowe paczki, aby uchronić przed deformacją materiału - wszelkie odkształcenia materiału są całkowicie niedopuszczalne i powodują jego odspajanie się od ścian wskutek powstawania naprężeń.

Styropian grafitowy, na przykład Kabex - Expert Fasada Dach Podłoga EPS 70 ƛ 31, sprawdzi się wszędzie tam, gdzie zależy nam na zastosowaniu cieńszej warstwy ocieplenia, zachowując podobne parametry cieplne ścian. To świetne rozwiązanie w przypadku budynków o niewielkich bryłach i małych oknach, w których priorytetem jest doprowadzenie jak największej ilości światła dziennego i wyeliminowania efektu głęboko osadzonych otworów okiennych.