Strona główna > Porady > Jak wybierać kołki do styropianu?

Jak wybierać kołki do styropianu?

22 wrzesnia 2021

Kołki do styropianu pozwalają na mechaniczne zamocowanie materiału do ocieplanej ściany. Ich zastosowanie jest gwarancją odpowiedniej przyczepności materiału izolacyjnego do konkretnego podłoża. Dzięki nim, styropian uzyskuje odpowiednią ochronę przed oderwaniem się przy wietrznej pogodzie, a budynek nie wychładza się i jest chroniony przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi. Stosuje się je zwykle w obiektach, szczególnie narażonych na skrajne warunki atmosferyczne, a także w budownictwie wielorodzinnym, czyli w takich przypadkach, gdy zamocowanie materiału termoizolacyjnego wyłącznie na klej może być niewystarczające.

Kołki do styropianu - kiedy się na nie zdecydować?

Decyzja o kołkowaniu styropianu należy do projektanta, który może zalecić zastosowanie łączników mechanicznych w celu wzmocnienia mocowania. W przypadku budynków, których wysokość nie przekracza 12 m, a także budynków dobrze osłoniętych od wiatru, ryzyko oderwania płyt styropianowych jest na tyle znikome, że ich wzmacnianie za pomocą kołków rozporowych jest niepotrzebne. Mimo to, zdarza się że niektóre miejsca na powierzchni ścian zewnętrznych są szczególnie narażone na niską temperaturę, a także na działanie wilgoci czy wiatru i, z tego względu, do montażu styropianu konkretnie w tych miejscach stosuje się dodatkowe wzmocnienie w postaci kołków rozporowych. Takie miejsca to przede wszystkim spód płyt balkonowych, obszary wokół okien i drzwi czy naroża.

Jak wybierać kołki do styropianu?

Hurtownie budowlane oferują różne rodzaje kołków do styropianu, które różnią się między sobą budową, a także materiałem, z którego są wykonane, co ma związek z ich zastosowaniem. Do wyboru mamy kołki plastikowe i kotwy z trzpieniem metalowym. Największą popularnością, głównie ze względu na atrakcyjną cenę, cieszą się kołki plastikowe. Nieco droższą propozycją są kotwy z trzpieniem metalowym. Produkuje się je z ocynkowanego metalu, co zapobiega powstawaniu korozji, dzięki czemu wykazują większą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Wybór odpowiednich kołków do montażu styropianu należy uzależnić od grubości warstwy ocieplenia, a także od grubości i rodzaju ściany. Kołki mają oznaczenia, które wskazują, do jakiego rodzaju podłoża można je przytwierdzić:

  • A - beton zwykły;
  • B - bloczki ścienne pełne;
  • C - pustaki i cegła ceramiczna dziurawka;
  • D - beton lekki;
  • E - ABK (autoklawizowany beton komórkowy).

Producenci oferują również kołki uniwersalne z charakterystycznym oznaczeniem ABCDE, które można stosować do nieznanych podłoży i wyeksploatowanych otworów. Niezależnie od tego, który rodzaj kołków wybierzemy, ich długość powinna być co najmniej o 5 cm większa niż grubość warstwy izolatora.

Mocowanie kołków do styropianu 

Mocowanie kołków do styropianu powinno się odbywać nie wcześniej niż doba od przyklejenia płyt styropianowych do podłoża, aby mieć pewność że klej dostatecznie stwardniał. Liczbę kołków i ich rozmieszczenie ustala wcześniej projektant, jednak ich minimalne zagęszczenie wynosi 4 sztuki na 1 m2 podłoża. Zgodnie z obowiązującym sposobem ocieplenia, kołki rozmieszcza się w środkowej części płyty, zachowując pewien odstęp od krawędzi. Pod każdy kołek należy wywiercić otwór w ścianie, przebijając się przez płytę styropianową, po czym wsunąć w niego kołek, a następnie wkręcić trzpień mocujący, przy czym talerzyk łącznika nie powinien wystawać poza powierzchnię styropianu.