Strona główna > Porady > Termoizolacja blaszanego garażu

Termoizolacja blaszanego garażu

30 kwietnia 2022

Garaż blaszany od lat cieszy się dużą popularnością, głównie ze względu na swoją funkcjonalność. To niedrogie rozwiązanie jest łatwe i szybkie w realizacji, w przeciwieństwie do garażu murowanego. Jego postawienie zajmuje zwykle kilka godzin i nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Wielu inwestorów decyduje się dodatkowo na ocieplenie garażu blaszanego, aby zabezpieczyć samochód i inne przechowywane w nim rzeczy przed zamarzaniem pod wpływem niskich temperatur w okresie zimowym. Jak fachowo przeprowadzić termoizolację garażu blaszanego?

Jakie podłoże pod garaż blaszany?

To nie bez znaczenia, na jakim podłożu ustawiony jest garaż blaszany. Brak właściwego przygotowania podłoża ma znaczący wpływ na trwałość całej konstrukcji i przyszłego ocieplenia, gwarantuje jej stabilność i estetyczny wygląd garażu.  Bardzo ważne, aby pod garażem była wykonana wylewka betonowa, która powinna zająć nieco większy metraż niż bryła garażu. Zaleca się, aby z każdej strony tej bryły wylewka wychodziła ponad 20 cm. Tak przygotowana wylewka pomoże w dużym stopniu ograniczyć straty ciepła, odcinając podłogę garażu od bezpośredniego kontaktu z gruntem. Innym rozwiązaniem jest wykonanie fundamentu betonowego lub rozstawienie i dokładne wypoziomowanie bloczków betonowych, na przykład w postaci płyt chodnikowych.

Rozwiązanie pierwsze: ocieplenie garażu od wewnątrz

W przypadku ocieplenia garażu blaszanego od wewnątrz, wszystkie prace można wykonać samodzielnie. Takie rozwiązanie jest najbardziej ekonomiczne i najłatwiejsze do przeprowadzenia. Warstwę izolacyjną tworzy w tym przypadku styropian, który mocuje się do danej powierzchni za pomocą specjalistycznego kleju do styropianu lub używając do tego pianki montażowej. W przypadku zastosowania pianki montażowej, należy sugerować się temperaturą powietrza - im niższa temperatura, tym mniej skuteczne wiązanie kleju. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkiej realizacji przy jak najniższych kosztach. Ma ono jednak jedną wadę, trwałość warstwy izolacyjnej przy ocieplaniu od wewnątrz jest znacznie niższa niż w przypadku ocieplania od zewnątrz. W celu jej wzmocnienia, stosuje się płyty OSB, blachy lub płyty pilśniowe, które montuje się dodatkowo na warstwę ocieplenia.

Rozwiązanie drugie: ocieplenie garażu od zewnątrz

Innym rozwiązaniem jest ocieplanie ścian garażu od zewnątrz. Pozostałe jego elementy, takie jak brama lub drzwi garażowe i dach, wymagają ocieplania wyłącznie od środka. Dzięki ocieplaniu garażu od zewnątrz zyskujemy nie tylko dobrą izolację cieplną i optymalne temperatury wewnątrz, ale również estetyczny wygląd. Do izolacji - ze względu na cenę i łatwiejszy montaż - najczęściej jest wybierany styropian, ale można też zastosować nieco droższe rozwiązanie - izolację z wełny mineralnej. Do montażu ocieplenia niezbędna jest pianka montażowa lub specjalny klej do styropianu - co ważne - przeznaczony do zastosowania na zewnątrz, a zatem charakteryzujący się większą odpornością na nagłe zmiany temperatury i mrozy. Ułożoną warstwę ocieplenia ze styropianu lub wełny mineralnej należy następnie pokryć tynkiem strukturalnym. Dla większej stabilności konstrukcji, zanim nałożymy tynk warto zastosować siatkę elewacyjną, dzięki czemu warstwa ocieplenia będzie bardziej odporna na działanie czynników atmosferycznych. Aby konstrukcja była jeszcze bardziej stabilna, można zdecydować się na drewniany stelaż, montowany bezpośrednio do blachy. W przypadku docieplania styropianem, niezwykle ważne jest dostosowanie grubości styropianu do grubości drewnianego stelażu, a także do wymiaru garażu. Niedostosowanie grubości ocieplenia do szerokości dachu może prowadzić do ściekania deszczówki po ścianach garażu.