Dowiedz się więcej – informacje, porady i aktualności

Ciepły i cichy dom

Zapewnienie komfortu termicznego wewnątrz budynku oraz jego właściwej izolacji akustycznej jest równie ważne, co ustalenie metrażu domu i rozmieszczenie pomieszczeń. Etap projektu oraz budowy jest najodpowiedniejszym momentem na uwzględnienie tych wszystkich istotnych kwestii.

 

Dom energooszczędny - najważniejsze fakty

Wybierając projekt budynku, przede wszystkim zwracamy uwagę na koszt jego eksploatacji. Szczególnie ogrzewanie budynku może generować duże wydatki, zwłaszcza w przypadku domów nieocieplonych lub ocieplonych niewłaściwie. Trend proekologiczny w budownictwie z roku na rok zyskuje na popularności, a w jego założenia doskonale wpisuje się budownictwo pasywne. Zgodnie z założeniami budownictwa pasywnego, dom energooszczędny ma konkurować z budynkami w technologii tradycyjnej pod względem niedrogiej eksploatacji.

 

Jaka grubość ocieplenia jest najbardziej opłacalna?

Grubość ocieplenia w budynku jest często tematem spornym, zwłaszcza, jeśli opieramy się wyłącznie na zaleceniach ekipy ociepleniowej. Zimno i grzyb w pomieszczeniu, a także wysokie rachunki za ogrzewanie to główne konsekwencje źle wykonanej termoizolacji budynku i nieodpowiednio dobranej grubości warstwy izolacyjnej.

 

Ocieplenie czy docieplenie budynku?

Właściwa termoizolacja budynku już na etapie budowy to gwarancja najwyższej skuteczności izolacji cieplnej i akustycznej. Efektywność energetyczna i energooszczędne budynki to aktualnie najważniejsze kierunki w budownictwie. Właściwie dobrane materiały w systemie ociepleń chronią ściany przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych oraz przed utratą ciepła. Komfortowe temperatury zarówno latem, jak i zimą to główne korzyści z termoizolacji budynku.

 

Wszystko, co trzeba wiedzieć o mostkach cieplnych

Mostki cieplne występują zarówno w budownictwie starszym, jak i nowoczesnym, również budynki energooszczędne nie są od nich wolne. Możemy jednak mówić o konieczności zminimalizowania ich ilości, a także możliwym ograniczeniu ich wpływu na izolacyjność cieplną budynku, co przekłada się na rachunki za jego ogrzanie. Czym są mostki cieplne i w jaki sposób wpływają one na ucieczkę ciepła z budynku?

 

Niedostateczna izolacyjność cieplna

Ocieplenie budynku jest niezwykle ważnym etapem budowy domu. Nieocieplone lub niedostatecznie ocieplone ściany budynku powodują ucieczkę nawet 30% ciepła. Tylko właściwie wykonana termoizolacja budynku gwarantuje pewne zabezpieczenie przed stratami energii cieplnej oraz przed działaniem czynników zewnętrznych.

 

Sposoby na walkę z uciekającym ciepłem przez ściany zewnętrzne

Ciepło z budynku ucieka przede wszystkim przez nieszczelne okna, drzwi oraz dach. Strata ciepła może sięgać nawet 25% całej energii grzewczej. Wymiana okien jednak może być niewystarczająca, warto również zadbać o dobrą izolację dachu i odpowiednią termoizolacyjność ścian. Najczęściej wykorzystywaną metodą do tego jest ocieplenie wełną mineralną.

 

Ocieplanie budynku od wewnątrz – zakres prac

Ocieplanie to zakres prac najczęściej wykonywanych na zewnętrznych ścianach budynku. W celu zmniejszenia utraty energii na ogrzanie budynku, przeprowadza się jego termomodernizację, polegającą na dociepleniu ścian oraz stropów, a dodatkowo wymianę starych nieszczelnych okien i niewydajnych systemów grzewczych. W szczególnych przypadkach ocieplenie budynku od zewnątrz jest niemożliwe albo bardzo kłopotliwe i wówczas ociepla się wyłącznie ściany wewnętrzne.

 

Mostki cieplne – efekt źle wykonanego ocieplenia

Prawidłowo wykonana termoizolacja oraz termomodernizacja budynku przyczynia się do wyeliminowania ucieczki ciepła z jego wnętrza, zapewnia bardzo dobrą akustykę oraz cyrkulację powietrza. Dzięki temu w budynku temperatury powietrza są komfortowe, niezależnie od pory roku. Zawilgocone ściany, a w następstwie rozwój pleśni i grzybów to zazwyczaj efekt powstawania mostków termicznych. Przyczyniają się one do niekontrolowanej utraty ciepła, a nawet uszkodzenia mechanicznego konstrukcji. Dlatego tak ważne jest niedopuszczenie do ich powstawania, a w razie potrzeby - ich eliminacja.

 

Rodzaj ocieplenia a smog i jakość powietrza

Smog to nic innego, jak zanieczyszczenie powietrza wynikające z działalności ludzkiej. W okresie jesienno-zimowym jego obecność nie tylko w dużych miastach, ale i miasteczkach oraz wsiach stała się niestety normą. Jedną z głównych przyczyn smogu w Polsce są nieodpowiednio ogrzewane budynki. Niewystarczające ocieplenie domów lub jego brak przyczyniają się do większego zużycia energii, a głównym paliwem wykorzystywanym do ogrzewania jest nadal węgiel i jego pochodne, mające negatywny wpływ na jakość powietrza.

 

Z KABEX BUDOWA TO PRZYJEMNOŚĆ

Transport

Różnorodna własna flota

Zwrot

Możliwość zwrotu

Sklep online

Najlepsze ceny

Telefon

Zakupy na telefon

Płatność kartą

Online i w sklepach

Pomoc

Usługi budowlane